2018 Junior Chowder Cup Schedule (updated July 17 FINAL)

2018 Junior Chowder Cup Schedule
Thursday, July 19th, 2018 / Foxboro Sports Center, Foxboro, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
8:40am 1 02′ Canada West Elite White vs. Seacoast
8:50am 2 03′ Canada West Elite Red vs. TPE
9:00am 3 02′ Duckhunters vs. Quebec Prospects White
10:20am 1 03′ CHE White vs. Quebec Prospects
10:30am 2 02′ Canada West Elite Red vs. Coaches Choice USP
10:40am 3 03′ Canada West Elite Black vs. Clovers HC
12:00pm 1 02′ CHE Blue vs. Quebec Prospects Blue
12:10pm 2 02′ Players First Hockey vs. Coaches Choice Elite Atlantic
12:20pm 3 02′ Deke Dangle Selects East vs. Jersey Hitmen
1:40pm 1 03′ Players First Hockey Black vs. Young Selects
1:50pm 2 03′ Players First Hockey Blue vs. NH Granitemen
2:00pm 3 02′ U.S Aces Hockey Elite vs. Deke Dangle Selects West
3:20pm 1 02′ Power Hockey Academy vs. EHG
3:30pm 2 02′ U.S Aces Hockey Club vs. Roc City Elite Black
3:40pm 3 02′ ISS Kings vs. Future Pro’s
5:00pm 1 03′ Roc City Elite Hockey vs. TRC Academy
5:10pm 2 03′ Future Pro’s vs. EHG
5:20pm 3 02′ Foxboro Stars vs. Power Play Gold
6:40pm 1 02′ West Michigan Elite vs. NH Granitemen
6:50pm 2 03′ King’s Hockey Development vs. Rapid Athlete Black
7:00pm 3 02′ Northern Vermont Wildcats vs. Aces Hockey
8:20pm 1 03′ Power Play Gold vs. Rapid Hockey Black
8:30pm 2 03′ Elite Hockey Battalion vs. Rapid Hockey White
8:40pm 3 02′ Little Rhody Hockey vs. Jr. Jumbos
10:00pm 1 03′ Northern Vermont Wildcats vs. Rapid Athlete Silver
10:10pm 2 02′ Elite Battalion Blue vs. Rapid Hockey
Thursday, July 19th, 2018 / Canton Ice House, Canton, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
 8:50am Blue 02′ Boston Jr. Blues vs. Boston Jr. Whalers Black
 10:20am Red 02′ Townshed Hockey Selects vs. Northstar Hockey Club
 10:30am Blue 02′ All-American Prospects vs. Boston Jr. Whalers Orange
 12:00pm Red 03′ Coastal Clippers Schooners vs. Townshed Hockey Selects
 12:10pm Blue 02′ West Michigan Elite ex. vs. Roc City Elite Red
 1:40pm Red 02′ EC Spartans vs. AHS
 1:50pm Blue 03′ New England Crows vs. TBA
 3:20pm Red 03′ Cougars Hockey vs. FL Hockey
 3:30pm Blue 02′ Pit Hockey-2 vs. Rice Prep Knights
 5:00pm Red 02′ Pro Skills Hockey vs. Ontario Golden Hawks
 5:10pm Blue 02′ Eastern Ontario Hawks vs. FL Hockey
 6:40pm Red 02′ Coaches Choice Mid-America vs. Pittsburgh MC Lions
 6:50pm Blue 02′ Power Play Black vs. Selects Hockey Development
 8:20pm Red 02′ TEP Hockey vs. Rapid Athlete Silver
 8:30pm Blue 03′ Power Play Black vs. Maroon Hockey
Thursday, July 19th, 2018 / Bridgewater Ice Arena, Bridgewater, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
10:20am East 03′ vs.
12:00pm East 02′ Mass Titans vs. Max Pro Jets
1:40pm East 03′ Evolve Hockey vs. NE Nailers
3:20pm East 03′ Coastal Clippers Brigatines vs. VT Flames
5:00pm East 02′ Tropics vs. NE Nailers
6:40pm East 02′ Boston Knights Blue vs. Valley Forge Independence
8:20pm East 02′ Boston Knights White vs. NY Saints
Friday July 20th, 2018 / Foxboro Sports Center, Foxboro, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
8:40am 1 02′ CHE Blue vs. Deke Dangle Selects West
8:50am 2 02′ Roc City Elite Black vs. Canada West Elite Red
8:40am 3 03′ NE Nailers vs. Canada West Elite Red
10:20am 1 03′ CHE White vs. Young Selects
10:30am 2 02′ NY Saints vs. Canada West Elite White
10:20am 3 02′ Foxboro Stars vs. West Michigan Elite
12:00pm 1 02′ Deke Dangle Selects East vs. Pro Skills Hockey
12:10pm 2 03′ Quebec Prospects vs. Players First Hockey Black
12:00pm 3 03′ Future Pro’s vs. Players First Hockey Blue
1:40pm 1 02′ Quebec Prospects White vs. Eastern Ontario Hawks
1:50pm 2 02′ U.S Aces Hockey Elite vs. Quebec Prospects Blue
1:40pm 3 02′ Future Pro’s vs. Pittsburgh MC Lions
3:20pm 1 03′ Rapid Hockey Black vs. Canada West Elite Black
3:30pm 2 02′ All-American Prospects vs. Players First Hockey
3:20pm 3 03′ FL Hockey vs. Northern Vermont Wildcats
5:00pm 1 02′ Power Play Black vs. Power Hockey Academy
5:10pm 2 02′ Power Play Gold vs. NH Granitemen
5:00pm 3 02′ EHG vs. Selects Hockey Development
6:40pm 1 02′ FL Hockey vs. Duckhunters
6:50pm 2 03′ Power Play Black vs. Tropics
6:40pm 3 03′ EHG vs. NH Granitemen
8:20pm 1 02′ Coaches Choice Mid-America vs. ISS Kings
8:30pm 2 03′ Clovers HC vs. Power Play Gold
Friday, July 20th, 2018 / Canton Ice House, Canton, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
 7:00am Red 02′ Coaches Choice USP vs. U.S Aces Hockey Club
 8:40am Red 02′ Roc City Elite Red vs. Valley Forge Independence
 8:50am Blue 02′ Coaches Choice Elite Atlantic vs. Boston Jr. Whalers Orange
 10:20am Red 03′ Evolve Hockey vs. TPE
 10:30am Blue 02′ ISS Kings vs. Ontario Golden Hawks
 12:00pm Red 02′ Northstar Hockey Club vs. Jr. Jumbos
 12:10pm Blue 02′ NE Nailers vs. Northern Vermont Wildcats
 1:40pm Red 02′ Boston Jr. Whalers Black vs. EC Spartans
 1:50pm Blue 03′ U.S Aces Hockey Club ** vs. Squires 17’s
 3:20pm Red 02′ Max Pro Jets vs. TEP Hockey
 3:30pm Blue 03′ Roc City Elite Hockey vs. Rapid Hockey White
 5:00pm Red 02′ Tropics vs. Aces Hockey
 5:10pm Blue 03′ Maroon Hockey vs. Squires 17’s Gold
 6:40pm Red 02′ Rice Prep Knights vs. Rapid Hockey
 6:50pm Blue 02′ Jersey Hitmen vs. Ontario Golden Hawks
 8:20pm Red 02′ Elite Battalion Blue vs. Pit Hockey-2
 8:30pm Blue vs.
Friday, July 20th, 2018 / Bridgewater Ice Arena, Bridgewater, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
8:40am East 03′ New England Crows vs. Townshed Hockey Selects
10:20am East 03′ Coastal Clippers Brigatines vs. King’s Hockey Development
12:00pm East 03′ Coastal Clippers Schooners vs. NE Thrashers
1:40pm East 03′ TRC Academy vs. Elite Hockey Battalion
3:20pm East 02′ Townshed Hockey Selects vs. Little Rhody Hockey
5:00pm East 02′ AHS vs. Boston Jr. Blues
Friday, July 20th, 2018/ Boch Ice Center, Dedham, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
2:20pm 1 02′ Mass Titans vs. Rapid Athlete Silver
4:00pm 1 03′ Cougars Hockey vs. Rapid Athlete Silver
5:40pm 1 03′ VT Flames vs. Rapid Athlete Black
7:20pm 1 02′ All-American Prospects ** vs. Boston Knights Blue
9:00pm 1 02′ Boston Knights White vs. Seacoast
Saturday July 21st  2018 / Foxboro Sports Center, Foxboro, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
7:00am 1 03′ Canada West Elite Red vs. Evolve Hockey
7:10am 2 02′ vs.
8:40am 1 02′ Canada West Elite Red vs. U.S Aces Hockey Club
8:50am 2 02′ Boston Knights Blue vs. Roc City Elite Red
8:40am 3 02′ Foxboro Stars vs. NH Granitemen
10:20am 1 02′ CHE Blue vs. U.S Aces Hockey Elite
10:30am 2 02′ Duckhunters vs. Eastern Ontario Hawks
10:20am 3 02′ Canada West Elite White vs. Boston Knights White
12:00pm 1 03′ CHE White vs. Players First Hockey Black
12:10pm 2 03′ Maroon Hockey vs. Tropics
12:00pm 3 03′ Power Play Gold vs. Canada West Elite Black
1:40pm 1 03′ Young Selects vs. Quebec Prospects
1:50pm 2 02′ ISS Kings vs. Pittsburgh MC Lions
1:40pm 3 02′ Little Rhody Hockey vs. Northstar Hockey Club
3:20pm 1 02′ Rapid Hockey vs. Pit Hockey-2
3:30pm 2 02′ Players First Hockey vs. Boston Jr. Whalers Orange
3:20pm 3 03′ EHG vs. Players First Hockey Blue
5:00pm 1 02′ Quebec Prospects Blue vs. Deke Dangle Selects West
5:10pm 2 02′ Pro Skills Hockey vs. Jersey Hitmen
5:00pm 3 02′ West Michigan Elite vs. Power Play Gold
6:40pm 1 02′ Power Hockey Academy vs. Selects Hockey Development
6:50pm 2 03′ Clovers HC vs. Rapid Hockey Black
6:40pm 3 02′ Deke Dangle Selects East vs. Ontario Golden Hawks
8:20pm 1 03′ Rapid Hockey White vs. TRC Academy
8:30pm 2 02′ EHG vs. Power Play Black
Saturday, July 21st, 2018 / Canton Ice House, Canton, MA
 7:00am Red 02′ Tropics vs. Northern Vermont Wildcats
 7:10am Blue 03′ Coastal Clippers Brigatines vs. Rapid Athlete Black
 8:40am Red 03′ Cougars Hockey vs. Northern Vermont Wildcats
 8:50am Blue 02′ FL Hockey vs. Quebec Prospects White
 10:20am Red 02′ TEP Hockey vs. Mass Titans
 10:30am Blue 03′ FL Hockey vs. Rapid Athlete Silver
 12:00pm Red 03′ All-American Prospects Red vs. Coaches Choice Mid-Pacific
 12:10pm Blue 03′ Coaches Choice East Atlantic vs. Boston Jr. Blues
 1:40pm Red 03′ NH Granitemen vs. Future Pro’s
 1:50pm Blue 02′ Coaches Choice Mid-America vs. Future Pro’s
 3:20pm Red 03′ Coastal Clippers Schooners vs. New England Crows
 3:30pm Blue 02′ All-American Prospects vs. Coaches Choice Elite Atlantic
 5:00pm Red 02′ Coaches Choice USP vs. Roc City Elite Black
 5:10pm Blue 03′ Squires 17’s Gold vs. Tropics
 6:40pm Red 03′ Coaches Choice East Atlantic vs. All-American Prospects Red
 6:50pm Blue 03′ Coaches Choice Mid-Pacific vs. Boston Jr. Blues
 8:20pm Red 03′ Squires 17’s vs. NE Thrashers
8:30pm Blue 03′ Roc City Elite Hockey vs. Elite Hockey Battalion
Saturday, July 21st, 2018 / Bridgewater Ice Arena, Bridgwater, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
7:00am East 02′ EC Spartans vs. Boston Jr. Blues
8:40am East 02′ Seacoast vs. NY Saints
10:20am East 03′ Squires 17’s Gold vs. Power Play Black
12:00pm East 02′ Jr. Jumbos vs. Townshed Hockey Selects
1:40pm East 03′ Squires 17’s vs. Townshed Hockey Selects
Saturday, July 21st, 2018 / Boch Ice Center, Dedham, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
7:00am 1 02′ Aces Hockey vs. NE Nailers
8:40am 1 03′ TPE vs. NE Nailers
10:20am 1 03′ VT Flames vs. King’s Hockey Development
12:00pm 1 02′ Elite Battalion Blue vs. Rice Prep Knights
1:40pm 1 02′ Valley Forge Independence vs. NY Saints **
 3:20pm 1 03′ NE Thrashers vs. Maroon Hockey **
5:00pm 1 02′ Boston Jr. Whalers Black vs. AHS
 6:40pm 1 02′ Max Pro Jets vs. Rapid Athlete Silver
Sunday July 22nd  , 2018 / Foxboro Sports Center, Foxboro, MA
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
7:00am FSC 2 03′ Boston Jr. Blues vs. All-American Prospects
7:00am FSC 3 03′ Coaches Choice Elite vs. Coaches Choice
 Playoffs Sunday July 22nd , 2018
02′ Division Preliminary Round
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
7:00am Can. Red 02′ Bracket 8 Winner vs. Bracket 15 Winner (G1)
7:10am Can. Blue 02′ Bracket 9 Winner vs. Bracket 14 Winner (G2)
8:00am FSC 1 02′ Bracket 10 Winner vs. Bracket 13 Winner (G3)
9:00am FSC 1 02′ Bracket 11 Winner vs. Bracket 12 Winner (G4)
9:40am FSC 2 02′ Backet 1A Winner vs. Bracket 7 Winner (G5)
10:00am FSC 3 02′ Bracket 3 Winner vs. Bracket 6 Winner (G6)
10:00am Can. Red 02′ Bracket 4 Winner vs. Game 1 Winner (G7)
10:10am Can. Blue 02′ Bracket 2 Winner vs. Game 2 Winner (G8)
10:00am FSC 1 02′ Bracket 1 Winner vs. Game 3 Winner (G9)
10:40am FSC 2 02′ Bracket 5 Winner vs. Game 4 Winner (G10)
10:50am FSC 3 02′ vs.
11:00am Can. Red 02′ Bracket 3A Winner vs. Bracket 4A Winner (G11)
11:10am Can. Blue 02′ Bracket 2A Winner vs. Bracket 5A Winner (G12)
Quarterfinals
1:00pm FSC 1 02′ Game 9 Winner vs. Game 6 Winner (G13)
1:00pm FSC 2 02′ Game 10 Winner vs. Game 5 Winner (G14)
1:00pm Can. Red 02′ Game 11 Winner vs. Game 7 Winner (G15)
1:00pm Can. Blue 02′ Game 12 Winner vs. Game 8 Winner (G16)
Semi-Finals
3:00pm FSC 1 02′ Game 13 Winner vs. Game 14 Winner (G17)
3:10pm FSC 2 02′ Game 15 Winner vs. Game 16 Winner (G18)
Championship
5:00pm FSC 2 02′ Game 17 Winner vs. Game 18 Winner (G19)
03′ Division Preliminary Round
Time Rink Div. Home Team vs. Away Team
7:00am FSC 1 03′ Bracket 9  Winner vs. Bracket 10A Winner (G1)
8:00am Can. Red 03′ Bracket 2 Winner vs. Bracket 8 Winner (G2)
8:10am Can. Blue 03′ Bracket 5 Winner vs. Bracket 6 Winner (G3)
8:40am FSC 2 03′ Bracket 3 Winner vs. Bracket 4A Winner (G4)
9:00am FSC 3 03′ Bracket 4 Winner vs. Game 1 Winner (G5)
9:00am Can. Red 03′ Bracket 2A Winner vs. Bracket 10 Winner (G6)
9:10am Can. Blue 03′ Bracket 3A Winner vs. Bracket 7  Winner (G7)
Quarterfinals
12:00pm FSC 1 03′ Bracket 1 Winner vs. Game 4  Winner (G8)
12:00pm FSC 2 03′ Bracket 1A Winner vs. Game 5 Winner (G9)
12:00pm Can. Red 03′ Game 6 Winner vs. Game 2 Winner (G10)
12:00pm Can. Blue 03′ Game 7 Winner vs. Game 3 Winner (G11)
Semi-Finals
2:00pm FSC 1 03′ Game 8 Winner vs. Game 11 Winner (G12)
2:00pm FSC 2 03′ Game 9 Winner vs. Game 10 Winner (G13)
Championship
4:00pm FSC 2 03′ Game 12  Winner vs. Game 13 Winner (G14)